İlk Yazı, İlk Hedef

Merhabalar

Hayalperestlikte zirve yapmış birisi olarak karşınızdayım!
Herşeyin gerçekleşebilme ihtimaline inanıyorum aslında.

Aslında bazen kafamın içinde “Bana imkansız gelen ne var?” diye düşünüyorum. Cevabımdan sonra onu ne imkanlı yapar diye düşünmeye başlıyorum. Sınırların hepsi kafamızda! Gerçekten… Öğrenilmiş çaresizlik ile ilgili olan deneyi biliyor musunuz?

Bir grup maymun bir odaya kapatılmış ve tavana bir düzine muz asılmış. Maymunlar ilk başta hiç umursamadıkları muzlara; acıkmaya başlayınca dikkat kesilmeye başlamışlar. Hemen bir tanesi uzanmış muzları almaya derken “Bzzzt” çarpılmış. Bir başkası daha denemiş. Bzzt! Bir başkası daha… Bzzt…
Denemeye ara vermişler ama bu böyle olmayacak çok açlar! Bir daha denemişler. Sonuç asla değişmemiş.
Deneyi yapanlar birkaç maymunu alıp yerine yenilerini koymuş. Sizce ne olmuş?

Yeni gelen maymunlar acıktığında ve muzu almaya yöneldiğinde eski maymunlar tutmuş çekmişler onları! Yeni gelen maymunlar zarar görmesin diye her denemek isteyene engel olmuşlar eski maymunlar.

Bu sırada deneyi yapanlar sırayla bir maymunu alıp yenisini koyuyormuş. Sonunda eski maymunlardan hiç biri kalmamış. Ne zaman bir maymun muz almaya gitse diğer maymunlar çekip durduruyorlarmış.
Zavallı maymunlar! Hiç çarpılmadıkları halde muzlara dokunmaktan korkar hale gelmişler oysa muzların üzerindeki elektrik 5. elektrik çarpmasından sonra kapatılmış.

İşte buna öğrenilmiş çaresizlik denir. Gerçekleşmeyeceğini ve hatta imkansız olduğunu düşünüyoruz çünkü birileri bilerek veya bilmeyerek bilinç altımıza mesajı verdi!

Hala bilinçaltını anlamaya çalışıyorum. Sizde deniyorsanız Aykut Oğut’u öneririm. Hayatımı değiştirdiğini söylemem gerekli. (İyi anlamda!)

Gelelim ilk hedefe :

Bu site benim 3. web sitesi açışım. Hatta daha bile fazla denemiş olabilirim. Birşeyler başarıya ulaşana kadar devam ettirmek yerine sürekli baştan başlamak gibi bir huyum var. Yani şöyle işliyor.

-Hiçbirşey bilmiyorum ama bir web sitesi açayım.
-Birşeyler öğrendim. Bu web sitesi çok dandik oldu yenisini açayım.
-Daha güzelini yapmakla ilgili herşeyi öğrendim. Tekrar deneyelim.
-Haydaa ben yenisini açarken ne çok benimki gibi web sitesi açılmış. Daha farklı birşeyler deneyeyim.
-İlk açtığım web sitemi özlüyorum….

İnsana derler “E be manyak mısın? birşeyler öğrendikçe kendi sitene ekle. Neden tekrar tekrar başlayıp duruyorsun!”

Bugün 19 Mart 2017. Özel bir gün değil benim için. Yeni bir web sitesi açmaya karar verdim. (Bunda geçen yıl satın aldığım saturngezegenli.com’un adını tekrar satın almayı unutmamında payı var tabi!)

Yeni hedef şu : 1 yıl boyunca bu siteyi aksatmadan haftada en az 1 yazı yazacağım! Baştan savma olmayacak! Özenle yazılmış olacak! Modum düşükse bile yükseltip yazacağım! Youtube videolarımın açıklamasını yapıyor olsamda buraya haftada 1 yazı gireceğim!

ilk hedef

Belki ilerleyen günlerde sizde bana bazı hedeflerimde eşlik edersiniz. Harika olmaz mı?
O zaman bir sonraki yazıda ya da videoda görüşmek üzere…

 

Leave a Reply